ICQ:331612980

 

TOPlist

 KDO JSOU TO DWARF POTKANI

Dwarf znamená v překladu „trpaslík“. Jedná se o další z potkaních variet nazývanou česky minipotkan . První dwarf byli dovezeni v červenci 2009 z USA chovatelskou stanici TazManie. Potkani variety DWARF se vyznačují menší velikostí (v dospělosti dosahují cca 1/3 velikosti „normálních“ potkanů, tj. asi 120 – 200 g), mají typický dwarf vzhled (výraznější oči a uši, drobné packy a ocásek). Jejich původ sahá do laboratoří v USA, do roku 1977. Díky několika nadšeným chovatelům se dostali do hobby chovů v chovatelských stanicích (r. 2002). Z původních albínů můžeme dnes vidět mini potkánky všech barev a typů srsti a to zejména v USA, kde jejich obliba stále stoupá.

Od potkanů standardní velikosti se odlišují  nejen vzhledem, ale i povahou. Jsou aktivnější a rychlejší. K lidem jsou velmi přátelští, kontaktní.  Pro jejich aktivitu je nelze  chovat jako  jediné potkany v kleci (ani samečky). Lze je chovat společně s jinými potkany stejného pohlaví a to buď s dalšími dwarf nebo s potkany standardní velikosti (v tom případě je vhodné je na společné soužití navykat již od mládí). Co se ubytování týče i u dwarf potkanů platí čím větší klec tím lépe, ale je nutné dávat větší pozor na rozteč mříží.

Velkou předností dwarf potkanů je jejich větší odolnost vůči rakovině. Dwarf potkani se dožívají stejného věku jako potkani standardní velikosti. Někdy mohou mít sklony k obezitě - je třeba hlídat příjem tuků v potravě.

Je velmi důležité nezaměňovat dwarf potkany se standardními potkany, kteří dorostou menší velikosti (většinou se jedná o předčasně odstavené nebo nemocné jedince). Potkani ve zverimexech označovaní jako „potkan malý“ nejsou dwarf, ale jedná se o mláďata standardních potkanů a toto označení je pro potřeby teraristů.

Dwarf je recesivní mutací, aby se narodil dwarf potkan, je potřeba stejného genu od obou rodičů. Křížením standard x dwarf se narodí standardi, tzn. běžně velicí potkani, s dwarf genem, který nijak neovlivní jejich velikost ani náchylnost k rakovině.

Dwarf si Vás velmi rychle získají svým netradičním vzhledem, svou „skladností“  a zejména svou jedinečnou povahou. Jsou malí tělem, ale velcí srdcem :)

Hana Havránková + Blanka Judasová, 24.1.2010

 

Qvýdo of Navel  (*5.5.2011) s bráškou :) ve věku 2,5 měsíce


POTKAN - Rattus norvegicus

Chování: 

Potkany lze s nadsázkou přirovnat k "malým psům". Mají spoustu přednost, mezi které patří například:

- inteligence - naučí se přiběhnout na zavolání a různé jiné triky. Někteří majitelé se věnují i agility.

- skladnost - klec pro dva potkany se vejde i do toho nejmenšího bytu.

- nenáročnost - nemusí se venčit, očkovat. Pokud jsou dva (vždy stejného pohlaví) stačí jim pár hodin pozornosti denně.

- variabilita v typech - každý si vybere "toho svého" z velkého množství barev, typů srsti a typů těla

Jsou to nesmírně sociální zvířata. Proto je třeba mít v kleci vždy alespoň dva potkany stejného pohlaví. Může (ale nemusí) se jednat o sourozence. Snesou se jak dva samci, tak dvě samičky. Ideální je seznamovat mláďata či mladá zvířata (cca do 2-3 měsíců), kdy většinou nedochází k žádným problémům. Také přidávání mláděte do fungující skupiny je většinou provázeno jen krátkodobým usměrňováním nováčka - musí si vyjasnit hierarchii ve skupině. Problémy mohou nastat, při seznamování dospělého zvířete, které bylo chováno jako jedináček - v izolaci od ostatních potkanů. Takové zvíře neví, jak se k jedincům svého druhu chovat a mohlo by nově příchozího vážně poranit.

Nejlépe je potkany seznamovat mimo klec - ve výběhu, v přepravce nebo na jiném vhodném místě, které starousedlík nepovažuje za své území. Seznamování je třeba sledovat a v případě potřeby zasáhnout.

V jedné kleci  nelze chovat dohromady samce a samičky! Potkany rozdílného pohlaví nemůžete ani pouštět společně ven z klecí ani je nosit v jedné přepravce.

Prostě dovedou člověka bavit hodiny svými kousky.Pokoj se pro ně stane manéží a ani jsou po celý svůj život neodolatelnými „šašky“,které si snad každý zamiluje. Jsou osobití a někdy až tvrdohlaví (do toho koše prostě  polezou, i když vy je z něho budete každých pět minut “vyhazovat“.)

Chovné zařízení: 

Pro potkany je nejvhodnějším příbytkem klec. Čím větší - tím lepší. Orientační minimální rozměry klece pro dva potkany jsou 60x40x50 cm. Důležitá je i vzdálenost mřížek - ta by měla být do 1,5 cm.

Platové boxy nejsou příliš vhodné, většina neodolá potkaním hlodákům.

Důležité je pevné zavírání klece.

Na dno klece můžete použít hobliny (NE PILINY-ty jsou příliš jemné a dostávaly by se potkanům do očí) - pozor na  hobliny z jedlového dřeva - ty mohou vyvolávat zdravotní problémy. Případně jinou vhodnou podestýlku.

Potkani se velmi brzy začnou (při nedostatku nových předmětů vhodných k prozkoumávání) nudit.Tomu je třeba předejít - dávejte svému potkanovi do jeho klece stále nové věci - nové větve na šplhání, plastové trubky vhodného průměru,kartonové krabice (bez potisku), apod.

Pouštějte svého potkana často ven!!! To je pro něj tou největší zábavou - v kleci stráví pak většinu dne péčí o srst, jídlem a odpočinkem. 

Místo na spaní si potkan obvykle vybere sám. Většina našich potkanů spí na hromadě v hamaku ( já používám podkladový koberec zavěšený u stropu pomocí zavíracích špendlíků). Zde si neodpustím kontrolní otázku pro nové majitele: Kolik dospělých samic se vejde do hamaku o rozměrech 30x30 cm? správnou odpověď najdete na konci článku :)

Klec stačí čistit přibližně jednou týdně. Doporučuje se asi jednou měsíčně klec vydesinfikovat (např. virkon).

Krmení

Potkani jsou všežravci, kteří nechají netknuto jen málo z toho,co jim předložíte (většinou nechají ty zdravé věci :) )

U potkanů platí obecné pravidlo : nic slaného, nic moc sladkého, nic kořeněného a nic mastného. Jinak mohou od všeho kousek.

Můžete krmit směsí pro hlodavce, ale vedle toho musíte občas podávat i malé množství živočišných bílkovin-granule pro psy a kočky,masové konzervy pro kočky,kousky vařeného masa,natvrdo uvařené vajíčko apod.

Potkani milují jogurty, termixy, apod.

Občas můžete dát svému potkanovi kousek tvrdého (usušeného) chleba nebo rohlíku.

Další vhodná potrava: ovoce - kromě citrusů, zelenina, rýže, těstoviny, sušené ovoce (hlavně banány,kokos)…

Já krmím suchou směsí, její složení se dost často mění,ale základ povětšinou zůstává stejný: pšenice, ječmen, oves - nahý a černý, kukuřice, proso, slunečnice, corn flakes, kočičí nebo psí granule, granule pro potkany, nevařené těstoviny, ovesné vločky či pšeničné klíčky, konopí, hrách, len, peluška.

 Péče: 

Potkani jsou čistotná zvířata, která si za normálních okolností čistí svou srst sama. Starým nebo nemocným jedincům, kteří již na to nestačí, pomáhají čistit srst ostatní ve skupině - i proto je vhodné mít potkany alespoň dva.

Potkani se nekoupou (pokud nenařídí veterinární lékař jinak). Stejně tak se potkani neočkují.

Přerůstající drápky můžete opatrně zastřihnout sami, nebo o to požádat veterináře. Někdy stačí do klece umístit nějaký vhodný předmět k obrušování drápků (větev, cihla).

Rozdíl v pohlaví: 

Samičky jsou:

- živější, pohyblivější, akčnější

- drobnější (průměrně 300g)

- náchylnější k rakovině mléčné žlázy

Samci jsou:

- línější

- mazlivější - usnou vám v klidu na klíně a nechají se drbat

- větší (průměrně 700 g)

- někdy větší prasátka - "proč slézat až na dno klece, kdy se můžu v klidu vyčůrat na patro"

Zvedené rozdíly jsou obecné - tj. neplatí vždy a u všech. Klidně můžete mít 750g samičku, která bude ten největší mazlík stejně jako 350g klučičí torpédo.

Rozmnožování: 

 Potkani jsou pohlavně zralí ve věku zhruba 6 až 7 týdnů,ale v tomto věku ještě zdaleka nejsou dostatečně vyspělí, aby mohli mít s úspěchem mláďata.

Za normálních okolností může mít samička mláďata ve věku asi 4 měsíců. Jako hranice pro první vrh se považuje věk 7 měsíců (pak už je pro samičku první porod nebezpečný). Mláďata se odstavují ve věku 4 - 5 týdnů, kdy už se o sebe dokáží postarat. 

Potkany rozmnožujte pouze máte-li  pro ně zajištěn nový domov, jinak si přiděláte mnoho zbytečných starostí. Samozřejmě se může stát, že si z obchodu přinesete již březí samičku (aniž o tom víte) - tomu lze předejít koupí mláďat od chovatele.

Přeji mnoho veselých chvil s vaším (s vašimi) potkánkem (potkánky).A na vaše případné dotazy ráda zodpovím (viz.kontakt).

Potkaní věk v přepočtu na lidský

Potkaní věk v měsících Potkaní věk v letech Tomu odpovídá lidský věk
1.5 měsíce (puberta) 0.125 roku 12.5 let (puberta)
6 měsíců (sociální zralost) 0.5 roku 18 let (sociální zralost)
12 měsíců 1 rok 30 let
18 měsíců 1.5 roku 45 let
24 měsíců 2 roky 60 let
30 měsíců 2.5 roku 75 let
36 měsíců 3 roky 90 let
42 měsíců 3.5 roku 105 let
45 měsíců 3.75 roku 113 let
48 měsíců 4 roky 120 let

Odpověď na kontrolní otázku zní: "všichni " :))

Copyright (c) 2002 - 2009, Navel - Chovatelská stanice